ANTYTERRORYSTYCZNE_SLUPKI
ANTYTERRORYSTYCZNE_SLUPKI
ANTYTERRORYSTYCZNE_SLUPKI
ANTYTERRORYSTYCZNE_SLUPKI

Krajobraz piękny i bezpieczny – czy w dużych miastach jest do osiągnięcia?

Potężne, pokaźne, surowe bariery od lat skutecznie straszą – niestety nie tylko potencjalnych agresorów, ale też zwykłych mieszkańców. Potrzeba połączenia estetyki i ochrony antyterrorystycznej to nie wymysł architektów krajobrazu, ale realna potrzeba obywateli.

Jak to osiągnąć w dużych miastach o ograniczonej przestrzeni, za to z wysokim ryzykiem ataków?

Zagrożenia obecne w przestrzeniach miejskich zmieniają się tak dynamicznie, jak zmienia się świat. Dziś rzadziej niż jeszcze kilka lat temu słyszymy o atakach bombowych. Coraz częściej jednak pojawiają się protesty, zamieszki czy zupełnie nieoczekiwane działania ekstremistów, np. ataki rozpędzonymi pojazdami.

Wewnętrzna siła, zewnętrzne piękno
Miejska architektura antyterrorystyczna, z jaką przez lata mieliśmy do czynienia, nadawała przestrzeni charakteru wrogiej i silnie bronionej. Pokaźne betonowe blokady, zapory i potężne barierki skutecznie odstraszają potencjalnych agresorów. Niestety, tak zaplanowana architektura uliczna niekoniecznie wzbudza w mieszkańcach miast i turystach poczucie bezpieczeństwa.
Przeciwnie – nieustannie przypomina im o zagrożeniu, przez którym władze, zarządcy i planiści chcą ich ochronić.
Na potrzebę zadbania o estetykę miejskich mebli jako jedna z pierwszych zwróciła uwagę firma Marshalls – brytyjski producent zabezpieczeń antyterrorystycznych.

W portfolio marki znalazło się wiele zakończonych sukcesem realizacji z zakresu street furniture. Donice, ławki, siedziska, stojaki rowerowe, kosze na śmiecie, latarnie, pachołki – wykonane z niezwykłą dbałością o estetykę, spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia okazuje się też materiał, z jakiego zostały wykonane. Kreatywne projekty uwzględniają m.in. certyfikowane drewno, kamień, stal nierdzewną i wiele innych materiałów jednocześnie wytrzymałych i atrakcyjnych wizualnie. Do tego dochodzi szeroka gama kolorów i wykończenia w różnych stylach.

Estetyka w liczbach
Kierunek, jaki obrała firma Marshallls, zbiega się ze zmianami priorytetów miejskich planistów. Z badań przeprowadzonych na życzenie producenta przez IFSEC Global wynika wyraźnie, iż preferencje specjalistów odpowiedzialnych za zagospodarowanie miejskiej przestrzeni ukierunkowały się na wizualnie atrakcyjne meble testowane najazdowo. Wśród badanych architektów oraz przedstawicieli branży zabezpieczeń aż 79% przyznało, iż w ciągu ostatnich 3 lat znacząco wzrosła liczba projektów, w których ważną rolę odgrywa estetyka elementów zabezpieczeń krajobrazowych.

Mimo tego widocznego trendu wciąż brakuje na rynku rozwiązań odpowiadających potrzebom współczesnych przestrzeni. Kluczem do sukcesu nie są bowiem kompromisy, lecz połączenie dwóch funkcji w jednym produkcie – ochrony antyterrorystycznej i estetyki. Specjaliści Marshalls istniejące umeblowanie uliczne przekształcają w taki sposób, aby zawierały sprawdzoną najazdowo technologię. Tak samo bezpieczne jak popularne bollardy i pachołki antytaranowe, meble uliczne antyterrorystyczne nie straszą swoim designem i nie burzą poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Ochrona antyterrorystyczna w miastach

Ochrona antyterrorystyczna w miastach

Aktualności