Terroryzm naszych czasów zmienił swoje oblicze. Zamiast dużych, znamiennych wydarzeń, mamy dziś coraz więcej „małych” ataków ekstremistów. Ochrona antyterrorystyczna ulic i ważnych miejsc jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Szczególne znaczenie ma zabezpieczenie podmiotów przed tzw. atakiem Vehicle as Weapon (VAW).

W 2017 r. w samej Europie miało miejsce 20 ataków terrorystycznych. W 2018 r. z powodu terroryzmu zginęło prawie 16 tys. osób. Choć to mniej niż rok wcześniej, autorzy raportu Global Terrorism Index 2019, opublikowanego przez Institute for Economics i think tank Peace (IEP) zauważyli niepokojący trend – choć liczba ofiar spadła, w 2018 r. i 2019 r. zaobserwowano wzrost liczby krajów objętych terroryzmem.

Zabezpieczenia antyterrorystyczne

Atak terrorystyczny przy użyciu pojazdu ciężarowego

Nowe oblicze terroryzmu

Przyczyną tego stanu rzeczy jest wzrost ataków, za którymi stoją ekstremiści. Terroryzm naszych czasów przybrał zupełnie nową formę. To już nie tylko tajne organizacje kierujące działaniami z odległych krajów, mierzące w podmioty kluczowe dla funkcjonowania danego państwa. Dziś terroryzm to ataki pojedynczych fanatyków. Jednostka wcale nie potrzebuje wiele, by odebrać życie dziesiątkom przypadkowych ludzi. Nie potrzebuje nawet broni. Wystarczy rozpędzony pojazd uderzający w duże skupisko przechodniów.

Zdecydowana większość ataków wymierzana jest w duże miasta europejskie o gęstej populacji i znanych punktach orientacyjnych. To właśnie w tych miejscach tak łatwo o atak rozpędzonym pojazdem. Zarówno organizacje terrorystyczne, jak i ekstremiści bez problemu rozpoznają słabości infrastruktury tych miejsc. Szerokie, otwarte dla pieszych przestrzenie to łatwy cel dla tzw. ataku Vehicle as Weapon (VAW).

Nowe oblicze terroryzmu

Nowe oblicze terroryzmu

Atak terrorystyczny Vehicle as Weapon (VAW) – co to takiego

Jak sama nazwa wskazuje, atak Vehicle as Weapon (VAW) to nic innego jak atak rozpędzonym pojazdem – zazwyczaj ciężkim, np. ciężarówką. Aby pozbawić życia dziesiątki osób, wystarczy rozpędzić taki pojazd do 40 km/h. Tymczasem terroryści robią wszystko, by zwielokrotnić szkody, które wywołują – świadomi perspektywy utraty własnego życia, rozpędzają pojazdy nawet dwukrotnie bardziej.

Ataki terrorystyczne VAW nie wymagają ani specjalistycznych umiejętności, ani nawet posiadania broni. Pozwalają za to zupełnie niepostrzeżenie przedrzeć się aż do miejsca docelowego ataku. Właśnie dlatego pojazdy są dziś tak niebezpiecznym narzędziem w rękach terrorystów. Nie sposób przewidzieć planów takich osób. Można za to zastosować odpowiednią ochronę antyterrorystyczną przestrzeni publicznej, która te ataki skutecznie powstrzyma.

Antyterrorystyczna architektura krajobrazu

Antyterrorystyczna architektura krajobrazu

Ochrona antyterrorystyczna w miastach

Obowiązek zapewnienia odpowiedniej ochrony antyterrorystycznej spoczywa na właścicielach terenów będących potencjalnym miejscem ataku. W wielu przypadkach są to tereny państwowe. Jednak budynki i place będące znacznym skupiskiem ludności to zdecydowanie częściej własność prywatna. Galerie handlowe, centra rozrywki, a nawet stadiony czy biurowce podlegają pod zarządzanie konkretnych firm. Ochrona antyterrorystyczna powinna być uwzględniona już na etapie planowania przestrzeni.

Dostępne obecnie rozwiązania wykorzystują miejską infrastrukturę w celu zapewniania optymalnej ochrony antyterrorystycznej przed atakami VAW. Świetnym przykładem zabezpieczeń, które spełniają wysokie normy ochrony, a przy tym nie straszą, gdyż doskonale wpisują się w miejską panoramę, są np. ławki antyterrorystyczne, słupki i bollardy, donice antyterrorystyczne, a nawet śmietniki i inne meble miejskie.

Choć w Polsce wciąż czujemy się stosunkowo bezpiecznie, zagrożenia nie wolno bagatelizować. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona antyterrorystyczna. Co istotne, miejsca odpowiednio zabezpieczone – galerie, szpitale, dworce kolejowe, lotniska czy ambasady – są mniej narażone na próbę ataku rozpędzonym pojazdem. Nawet najwięksi fanatycy są bowiem w stanie rozpoznać solidną ochronę antyterrorystyczną. Nie zaatakują obiektu, jeśli będą pewni klęski tego ataku. To chyba najlepszy argument za tym, by zapewnić ochronę naszym przestrzeniom publicznym.

Ochrona antyterrorystyczna w miastach

Ochrona antyterrorystyczna w miastach

 

Aktualności