ANTYTERRORYSTYCZNE_SLUPKI
ANTYTERRORYSTYCZNE_SLUPKI
ANTYTERRORYSTYCZNE_SLUPKI
ANTYTERRORYSTYCZNE_SLUPKI

Czy ochrona antyterrorystyczna może współgrać z architekturą krajobrazu?

Potężne zapory straszą na placach, w parkach i miejscach spotkań. Masywne betonowe bloki szpecą udekorowane zielenią przestrzenie. Bardziej świadomi mieszkańcy miast wiedzą, że te konstrukcje są dla ich bezpieczeństwa. Mniej świadomi natomiast narzekają na brak gustu miejskich architektów.

Ochrona antyterrorystyczna wcale nie musi nieprzyjemnie kontrastować z miejską architekturą. Dowiodła tego firma Marshalls – brytyjski producent słupków, mebli miejskich i innych zabezpieczeń antyterrorystycznych.

Słupek antyterrorystyczny i estetyczny
Poczynania konstruktorów Marshalls prześledźmy na przykładzie jednego z najczęściej stosowanych rozwiązań ochrony krajobrazu – słupków antyterrorystycznych. Większość mieszkańców miast zna je w dwóch wersjach – jako betonowe bloki o zaokrąglonych kształtach lub bardziej nowoczesne, ze stali z wykończeniem ze stali nierdzewnej. Tymczasem brytyjski producent poszedł o krok dalej i zaoferował miejskim architektom krajobrazu coś więcej – możliwość dostosowania designu słupków antyterrorystycznych do designu przestrzeni.
Do wyboru mamy tu słupki klasyczne ze stali zwykłej lub nierdzewnej, słupki betonowe, ale też np. słupki Ferrocast wykonane z tworzywa. Tu miejscy architekci mogą puścić wodze fantazji – zapory te mogą bowiem przybrać różne kształty, dostosowane designem do okolicznej infrastruktury.

Okolica eleganckiego muzeum sztuki antycznej? Otoczenie ważnego dla kraju pomnika? Dzielnica uniwersytecka? Wygląd słupków antyterrorystycznych można tak dopasować, aby idealnie wpisywały się w klimat danego miejsca.
Dostępne są też słupki antyterrorystyczne żeliwne, z powlekanej proszkowo stali Corten, naturalnego kamienia, a nawet… drewna. Szczytem fantazji jest prezentowany przez firmę Marshalls przykład słupka Ferrocast w kształcie… kolorowej kredki. Wystarczy tylko pomyśleć, jak doskonale rozwiązanie to uatrakcyjni przestrzeń wokół szkół czy przedszkoli. Zamiast obaw i poczucia zagrożenia, takie kolorowe antyterrorystyczne „ozdoby” wzbudzają wyłącznie uśmiech!

Spełnione standardy
Sztuką nie jest jednak stworzenie atrakcyjnych miejskich dekoracji. Sztuką jest połączenie atrakcyjności z wysoką ochroną. Marshalls wykorzystuje światowej klasy rozwiązania antyterrorystyczne i testuje swoje unikalne zapory tak samo jak każde inne zabezpieczenie przed atakiem. W przeciwieństwie do rozwiązań stosowanych niejednokrotnie w przeszłości, nie mamy tu do czynienia ze zwiększeniem atrakcyjności designu kosztem bezpieczeństwa lub odwrotnie.
Zyskujemy tu doskonały kompromis – połączenie dwóch funkcji, bez umniejszania znaczenia żadnej z nich.
Antyterrorystyczna architektura krajobrazu obrała zdecydowanie dobry kierunek. Uwzględniła nie tylko konieczność ochrony zdrowia i życia ludzi, ale też ich potrzeby natury emocjonalnej i estetycznej. To trend, dzięki któremu możemy się spodziewać coraz bardziej przyjaznych przestrzeni miejskich, dobrze przygotowanych na to co najgorsze i jednocześnie wyjątkowo atrakcyjnych wizualnie.

Aktualności